مشخصات فني تيرآهن و هاش

سازه هاي فولادي مواد ساختماني مهم هستند كه با شكل و مقطع آن، و همچنين ويژگي هاي مكانيكي و شيميايي آن مشخص مي شود.

ساختار تيرآهن :

تيرآهن ها در اشكال و اندازه‌هاي مختلفي وجود دارند بنابراين استفاده از اصطلاحات صحيح در هنگام اندازه ‌گيري اهميت دارد.

اصطلاحات اندازه گيري تيرآهن :

عمق تيرآهن : فاصله از سطح بالا و پايين فولاد ( عبارت ” A ” در شكل) .

عرض فلنج: عرض ورق هاي افقي بالا و پايين (عبارت ” B ” در شكل) .

فلنج ضخامت: ضخامت بخش هاي مسطح و افقي بالا و پايين تخت (عبارت ” C ” در شكل).

ضخامت ميله فولادي: ضخامت بخش مركزي(عبارت ” D ” در شكل).

شعاع فيله: بخش منحني، جايي كه انتقال داخلي بين ميله فولادي و فلنج اتفاق مي افتد،شعاع فيله ناميده مي شود. تيراهن هاي سازه اي نيز به عنوان تيراهن I يا تيرآهن H. به طور معمول از اين تيراهن ها در ساخت ساختمان ها براي پشتيباني ساختاري استفاده مي شود. بخشي از ستون سازه اي كه مقاومت در برابر نيروهاي برشي را ايجاد مي كند مانند:(شكستن، پاره شدن و يا سقوط) ميله فولادي در مركز تيرآهن است، در حالي كه فلنج ها در مقابل  خميدگي بخش مقاومت مي كنند.

 

تيرآهن

روش هاي برش تيرآهن :

  • برش كوپال : در اين روش با دستگاه قطع كن سنگين كه داراي برش گيوتين مخصوص است تيرآهن به شكل سرد در امتداد خط قطع ميشود .
  • برش برنول : در اين نوع برش با شعله بنفش رنگ قوي حاصل از گاز استيلن و اكسيژن به وسيله لوله برنول و به روش گرم انجام مي شود .

 

فرآيند توليد تيرآهن:

در فرايند توليد تيراهن دماي كوره تا 1100 درجه سانتي گراد ميرسد به اين صورت كه شمش ها توسط جك هيدورليكي وارد كوره شده و براي نورد آماده مي شوند در ادامه بعد از رسيدن دماي شمش ها به دماي مناسب نورد به خط توليد ارسال ميشوند . در اين خط شمش ها پخته شده و به مرحله ي بعد يعني رافينگ ارسال ميشوند كه در اين قسمت طول شمش ها افزايش و از قطرشان كاهش مي يابد . در مرحله ي اخر نورد محصولات توليد شده در اندازه هاي مشخص توسط قيچي متراژ برش داده مي شوند . در نهايت زير گيوتين هاي بسته بندي به طول 12 متر برش داده شده و به صورت بنديل هاي با وزن تعيين شده بسته بندي ميشوند .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط FAEZEH | ۲۰ دى ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۷:۳۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

فولاد(استيل) در مقابل فلزات ديگر:

اصطلاحات فلزي و فولادي زيادي به طور مداوم استفاده مي شوند، اما آيا آنها واقعا يكسان هستند؟
همانطور كه ميدانيد فولاد ، يك ماده محبوب براي ساخت و ساز و محصولات مصرفي است و به نظر به سختي آهن (Fe) مي رسد. اما اين مي تواند فريبنده باشد!

در واقع، تفاوت بين آهن (Fe) و فولاد در جهان كه اغلب فولاد را به عنوان يك نوع فلز مي دانند، بسيار ناديده گرفته مي شود. حتي در كاربردهاي حرفه اي، اين اصطلاحات با هم استفاده مي شود. فولاد معمولا به عنوان مصالح ساختماني در اسكلت ساختمان ها مورد استفاده قرار مي گيرد. به همين دليل است كه شما مي توانيد از اصطلاح “ساختمان فلزي فولادي” در رابطه با آسمان خراش ها استفاده كنيد. پس اين دو، يكي نيستند و از لحاظ فني، نبايد جايگزين هم استفاده شوند.

 

پس تفاوت بين آهن و فولاد در چيست؟

پاسخ را مي توان در چند تعريف ساده پيدا كرد. عناصر فلزي يك عنصر شيميايي متشكل از موادي مات، قابل انعطاف و براق است. عناصر اشاره شده در اين تعريف همان هايي هستند كه شما در مورد جدول تناوبي عناصر در شيمي دبيرستان آموختيد. برخي از فلزات معمولي عبارتند از تيتانيوم، مس ، نيكل و آهن .

از سوي ديگر، فولاد يا استيل، آلياژ آهن با مقادير مختلف كربن (از ۰٫۵ تا ۱٫۵ درصد) است. فولاد، يك آلياژ است و بنابراين يك عنصر خالص نيست. در حقيقت فولاد از تركيب حداكثري عنصر (Fe) با مقادير حداقلي ديگر عناصر تشكيل مي شود. پس فولاد يا استيل بخشي از فلز آهن است، و چون در تركيب شيميايي آن كربن و ديگر عناصر وجود دارد، پس يك فلز خالص نيست.

پس براي توليد ، ناخالصي هايي مانند سيليس، فسفر و گوگرد بايد قبل از افزودن كربن از سنگ آهن حذف شود. بزرگترين مزيت فولاد نسبت به آهن اين است كه ميتواند پس از تركيب با ديگر عناصر  مقاومت كششي و چقرمگي بيشتري نسبت به آهن پيدا كند. در همه چيز به همين دليل كه آن را در همه چيز استفاده مي كنند .

ميتواند با توجه به عنصر افزوده شده در  آن در صنايعي همچون آسمان خراش ها، تفنگ ها، كشتي ها، قطارها و ابزار جراحي ، اتومبيل ها و سازه اي فلزي ، ساخت پالايشگاه ها ، ساخت تجهيزات معدن ، و بسياري كاربردهاي ديگر مصرف دارد و  از محبوب ترين مواد توليدي و مصرفي در جهان مي باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط FAEZEH | ۱۳ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸:۳۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

لوله مانيسمان بدون درز

لوله هاي مانيسمان بدون درز بدون نياز به جوشكاري توليد مي شوند. آنها قبل از سوراخ كردن براي ايجاد مركز توخالي با حرارت دادن و كشش يك شمش فولاد جامد ايجاد مي شوند. شمش ها تا دماي ۱۲۰۰ درجه گرم مي شوند و سپس با فشار بالا تحت فشار قرار مي گيرند. براي ايجاد مركز توخالي با توجه به ابعاد آن، يك سوراخ كننده گلوله اي شكل استفاده مي شود. يك سري عمليات كششي در اين فرآيند در نهايت لوله را به سايز ايده ال مي رساند .

لوله هاي فولادي ممكن است از طريق يك دستگاه صاف كننده به عنوان مرحله نهايي عمليات قبل از اينكه با اتصالات نصب شوند، قرار مي گيرند. لوله هاي كوچكتر معمولا با اتصالات ريز نصب مي شوند، اما لوله كشي بزرگتر معمولا با فلنج هايي است كه در انتهاي لوله جوش داده مي شوند.سپس ماشين هاي اندازه گيري ابعاد لوله ها را چك مي كنند و پس از، لوله ها مهر و موم مي شوند.

مراحل كنترل كيفيت شامل چك كردن لوله براي نقص با استفاده از دستگاه هاي اشعه ايكس، به خصوص در طول جوش لوله هاي فولادي است. يكي ديگر از روش ها اين است كه لوله را با آب پر مي كنند و سپس با فشار آب براي يك زمان معين لوله ها را آزمايش مي كنند تا نقص هاي ممكن شناسايي شود. هر نقص كوچكي ممكن است باعث خسارت فاجعه بار بعد از نصب لوله شود.

لوله هاي فولادي چگونه استفاده مي شود؟

دو دسته اصلي از كاربردها براي لوله هاي استيل وجود دارد:ساخت سازه هاي فولادي و انتقال سيالات مايع و گاز .

تمام لوله ها با توجه به قطر بيروني آنها اندازه گيري مي شوند، در حالي كه قطر داخلي بسته به ضخامت ديواره متفاوت است.

از لوله هاي فولادي يا استيل به طور گسترده اي در سراسر پروژه هاي ساخت و ساز و انتقال مايعات استفاده مي شود.

 

استفاده ساختاري

ساخت سازه هاي فولادي از لوله هاي فولادي در ساختمان و صنعت بسيار پر كاربرد است . اين لوله ها معمولا به عنوان لوله هاي سازه اي يا به اصطلاح صنعتي ناميده مي شوند

 

ستون‌هاي ساخت‌وساز

لوله‌هاي فولادي در ساخت براي ايجاد مقاومت بيشتر در يك سازه ي فلزي به كار ميرود .لوله‌هاي فولادي قبل از اين كه زيربنا ايجاد شود تا ثبات را براي يك سازه ي سنگين  ايجاد كند، يا در ساخت‌وسازهايي كه بر روي زمينايمن نيست، و به اعماق زمين كوبيده مي‌شوند در نهايت لوله هاي فولادي ايجاد كننده ي بسياري از سازه هاي صنعتي مي باشند . 

 

شركت مهزيار فولاد تامين كننده انواع لوله ها با روش هاي توليد مختلف مي باشد .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط FAEZEH | ۱۰ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۲:۳۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

تفاوت بين فولاد ضد زنگ ۳۰۴ و ۳۱۶ چيست؟

تفاوت بين فولاد ضد زنگ ۳۰۴ و ۳۱۶ چيست؟

فولاد ۳۰۴ شامل ۱۸٪ كروم و ۸٪ نيكل است در حالي كه فولاد ۳۱۶ شامل ۱۶٪ كروم، ۱۰٪ نيكل و ۲٪ موليبدن است. موليبدن براي كمك به مقاومت در برابر خوردگي به كلريد (مانند آب دريا و نمك هاي ضد انجماد) اضافه شده است.

با توجه به مطالعات صورت گرفته اين نتيجه بدست امد كه استفاده از فولاد ضد زنگ ( استيل) ۳۱۶ به جاي فولاد ضد زنگ (استيل) ۳۰۴ در يك محفظه در فضاي باز كه در مجاورت عناصر محيطي قرار مي گيرد (مثل يك دستگاه نفتي)، طول عمر محفظه نه تنها افزايش مي يابد بلكه نسبت به محيط اطراف بسيار ايمن تر نيز است.

 

تفاوت استيل ۳۰۴ با استيل ۳۱۶ در چيست؟

فقط با نگاه كردن به آن ها نمي توانيد نوع آنها را تشخيص دهيد. تفاوت  ظاهري بين دو قطعه يكسان از ورق استيل، از نظر جلا يا دانه ها وجود ندارد. به همين دليل شما نياز به يك گزارش آزمايش مواد (MTR)  براي تأييد اينكه كدام استيل به عنوان ۳۰۴ يا ۳۱۶ است، داريد.

 

استيل نوع ۳۰۴ چيست و چه كاربردي دارد؟

استيل نوع ۳۰۴، با محتواي كروم و نيكل و كربن كم، بيشترين كاربرد را دارد و به طور گسترده اي به عنوان فولاد ضد زنگ(استيل) آستنيتي استفاده مي شود. آلياژهاي آن همه تغييرات آلياژ آستنيتي نيكل ۱۸٪ و كروم۸٪ است. نوع ۳۰۴ به مقاومت در برابر اكسيداسيون، خوردگي شناخته است و دوام خوبي دارد. براي ساخت انواع وسايل استفاده و كاربرد راحتي دارد و تميز كردن آن آسان است. نوع ۳۰۴ از جنس استنلس استيل در محفظه هاي الكتريكي مقاوم در برابر خوردگي، قالب بندي خودكار، پوشش چرخ، تجهيزات آشپزخانه، گيره شلنگ، سخت افزار ضد زنگ، مخازن ذخيره سازي، مخازن تحت فشار و لوله سازي استفاده مي شود.

 

استيل نوع ۳۱۶ چيست و چه كاربردي دارد؟

استيل ۳۱۶، نوع فولاد مقاوم در برابر خوردگي و مقاوم در برابر حرارت از جنس كروم و نيكل با مقاومت بالاي خوردگي در مقايسه با ساير فولادهاي كروم و نيكل در معرض انواع مختلف مواد شيميايي مانند آب دريا، محلول هاي نمك و غيره است. از آنجاييكه آلياژ فولاد ضد زنگ نوع ۳۱۶ داراي موليبدن است، مقاومت شيميايي بيشتري نسبت به نوع ۳۰۴ دارد. نوع ۳۱۶ دوام، آسان ساخت، تميز،  و جوش پذير است. اين استيل در برابر اسيد سولفوريك، كلريد، بروميد، يديد و اسيدهاي چرب در دماي بالا به طور قابل توجهي مقاوم است. استيل حاوي موليبدن در توليد داروهاي خاص لازم است تا از آلودگي فلزات بيش از حد جلوگيري شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط FAEZEH | ۴ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۲:۳۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |