ورق گالوانيزه

مشخصات ورق گالوانيزه :

به صورت كلي ورق گالوانيزه به فولادي گفته مي شود كه با روي پوشانده شده است و حتي اگر دچار شكستگي شود از زنگ خوردگي محفوظ مي ماند.در ساخت اهن گالوانيزه بين آهن و روي پيل الكترو شيمياي تشكيل مي شود و از آهن به عنوان آند و از روي به عنوان كاتد استفاده مي شود اين فرآيند به اين خاطر انجام ميشود چون روي فلزي فعال تر از آهن است و داراي پتانسيل بيشتري است . ضخامت لايه فلز روي بسته به مكانيزم آبكاري گرم و سرد و نيز نوع حمام فلز روي متفاوت است. در ورق هاي حلب عمل معكوسي انجام ميشود. در ورق حلب پوشش قلع به كار ميرود و در صورت شكستگي در ورق ها همچنان در برابر زنگ زدگي مقاومت دارد.

مزاياي ورق گالوانيزه :

استفاده از ورق گالوانيزه داراي مزاياي فراواني است كه عبارتند از:

براي انجام عمليات گالوانيزينگ، در مقايسه با ساير روشهاي معمول جلوگيري از خوردگي، نياز به هزينه كمتري خواهد بود.

طول عمر ورق گالوانيزه در محيط هاي خورنده و مرطوب بالا بوده و تا ۳۵ سال مي توانند دوام داشته باشند.

پوشش يا روكش ايجاد شده گالوانيزه به دليل داشتن ساختار متالورژيكي مقاوم و خاص، داراي مقاومت مناسب در مقابل آسيب هاي مكانيكي، سايش هاو خوردگي و زنگ زدگي خواهد بود.

روكش فلز روي در ورق گالوانيزه به دليل آنكه در فولاد پايه فلز نفوذ كرده و به عنوان كاتد عمل مي كنند، خواهد توانست منافز و خلل و فرج ريز موجود در روي سطح فولاد را پر كرده و در برابر آسيب ها محيطي و خورندگي، محافظت نمايند.

از مزاياي ديگر استفاده از ورق گالوانيزه آماده سازي آن در كمترين زمان مي باشد به شكلي كه امكان آماده سازي سطح، رنگ كردن و يا بازرسي حتي در محل موجود مي باشد.

از نكات بسيار مهم كه بايد به آن توجه شود اين است كه عمليات جوشكاري اين ورق نسبت به آهن يا فولاد معمولي داراي پيچيدگي و دشواري هاي بيشتري مي باشد

گازها و بخارهاي حاصل از عمليات جوشكاري سمي مي باشد و در طولاني مدت باعث بروز بيماري هاي ريوي حاد و قرار گرفتن براي مدت محدود در برابر اين گاز ها باعث بروز سردرد سرگيچه و حالت تهوع مي شود لذا توصيه مي گردد هنگاهم جوشكاري با اين نوع ورق حتما از ماسك هاي استاندارد استفاده گردد و مدت زمان جوش كاري براي هر نفر در روز با استفاده از تجهيزات استاندارد به مدت چهار ساعت مي باشد.

كاربرد هاي ورق گالوانيزه :

كانال كولر

كابينت آشپزخانه

شيرواني خانه

لوله هاي اب و هر جايي كه احتمال خوردگي و زنگ زدگي وجود دارد مورد استفاده قرار مي گيرد .

بازرگاني مهزيار فولاد صنعت توانايي تامين ورق گالوانيزه داخلي و وارداتي با ضخامت هاي مختلف از 0.3 الي 2 ميلي متر را دارا مي باشد .

شماره تماس : 44449101 -021 

نوشته شده توسط FAEZEH | ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۰:۴۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |