فولاد(استيل) در مقابل فلزات ديگر:

اصطلاحات فلزي و فولادي زيادي به طور مداوم استفاده مي شوند، اما آيا آنها واقعا يكسان هستند؟
همانطور كه ميدانيد فولاد ، يك ماده محبوب براي ساخت و ساز و محصولات مصرفي است و به نظر به سختي آهن (Fe) مي رسد. اما اين مي تواند فريبنده باشد!

در واقع، تفاوت بين آهن (Fe) و فولاد در جهان كه اغلب فولاد را به عنوان يك نوع فلز مي دانند، بسيار ناديده گرفته مي شود. حتي در كاربردهاي حرفه اي، اين اصطلاحات با هم استفاده مي شود. فولاد معمولا به عنوان مصالح ساختماني در اسكلت ساختمان ها مورد استفاده قرار مي گيرد. به همين دليل است كه شما مي توانيد از اصطلاح “ساختمان فلزي فولادي” در رابطه با آسمان خراش ها استفاده كنيد. پس اين دو، يكي نيستند و از لحاظ فني، نبايد جايگزين هم استفاده شوند.

 

پس تفاوت بين آهن و فولاد در چيست؟

پاسخ را مي توان در چند تعريف ساده پيدا كرد. عناصر فلزي يك عنصر شيميايي متشكل از موادي مات، قابل انعطاف و براق است. عناصر اشاره شده در اين تعريف همان هايي هستند كه شما در مورد جدول تناوبي عناصر در شيمي دبيرستان آموختيد. برخي از فلزات معمولي عبارتند از تيتانيوم، مس ، نيكل و آهن .

از سوي ديگر، فولاد يا استيل، آلياژ آهن با مقادير مختلف كربن (از ۰٫۵ تا ۱٫۵ درصد) است. فولاد، يك آلياژ است و بنابراين يك عنصر خالص نيست. در حقيقت فولاد از تركيب حداكثري عنصر (Fe) با مقادير حداقلي ديگر عناصر تشكيل مي شود. پس فولاد يا استيل بخشي از فلز آهن است، و چون در تركيب شيميايي آن كربن و ديگر عناصر وجود دارد، پس يك فلز خالص نيست.

پس براي توليد ، ناخالصي هايي مانند سيليس، فسفر و گوگرد بايد قبل از افزودن كربن از سنگ آهن حذف شود. بزرگترين مزيت فولاد نسبت به آهن اين است كه ميتواند پس از تركيب با ديگر عناصر  مقاومت كششي و چقرمگي بيشتري نسبت به آهن پيدا كند. در همه چيز به همين دليل كه آن را در همه چيز استفاده مي كنند .

ميتواند با توجه به عنصر افزوده شده در  آن در صنايعي همچون آسمان خراش ها، تفنگ ها، كشتي ها، قطارها و ابزار جراحي ، اتومبيل ها و سازه اي فلزي ، ساخت پالايشگاه ها ، ساخت تجهيزات معدن ، و بسياري كاربردهاي ديگر مصرف دارد و  از محبوب ترين مواد توليدي و مصرفي در جهان مي باشد.

نوشته شده توسط FAEZEH | ۱۳ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸:۳۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |