ورق استيل؛ آشنايي با ويژگي ها و موارد كاربردي آن در صنعت

انواع گريد ورق استيل :

ورق استيل در گريدهاي مختلف در صنعت توليد مي شود؛ ۳۰۴ / ۳۰۴L / 304H / 316 / 316L / 316H / 321 / 321H، نمونه هايي از رايج ترين گريدهاي صنعتي ورق استيل هستند. از نمونه هاي ديگر اين نوع ورق هاي صنعتي مي توان به مواردي همچون گريد ۳۴۷، ۴۱۰، سوپر دولوكس و دولوكس با كدهاي متفاوت اشاره نمود. پرداختن به ويژگي هاي اختصاصي هر يك از اين گريدها به زمان و تلاش بيشتري نياز دارد؛ اما به مرور مختصري در مورد آن ها بسنده مي كنيم.

آنچه در مورد انواع ورق استيل اهميت دارد اين است كه در كنار نام برخي از گريدهاي اين متريال، نمادهاي L و H وجود دارند. اين علامت ها به منزله اين هستند كه مقدار كربن موجود در آلياژ استيل، زياد است يا كم. نماد L به معناي درصد پايين كربن در ورق استيل و نماد H به معناي درصد بالايي از كربن در اين متريال است.

تمام انواع ورق استيل از عناصري مانند فسفر، منگنز، كروم، موليبدن، نيكل، كربن، سيليس و … تشكيل شده اند. هر ورق استنلس استيل با توجه به درصد وزني هر يك از عناصر فوق، داراي يك خصوصيات فيزيكي منحصر به فرد هستند كه آن ها را براي كاربردهاي خاص مناسب مي كند. در حال حاضر، ورق استيل گريد ۳۱۶ و ۳۰۴ از پرطرفدارترين ورق هاي استنلس استيل در بازار هستند.

معيارهاي ارزيابي ورق استيل با توجه به ميزان استحكام، قدرت كششي، پايداري در براي ضربه، ضد آب بودن، مقاومت به خوردگي، مقاومت در برابر ترك و شكست و همچنين عدم ايجاد رسوب بر روي آن معرفي مي شوند. به دليل اينكه اين نوع ورق ها بايد براي توليد مخازن يا وسايل و سازه هاي مختلف به كار روند، دوام و پايداري آن ها در برابر عوامل مخرب محيطي اهميت زيادي دارد. تنوع كاربري و همچنين قابليت رنگ آميزي ورق استيل دقيقاً همان عاملي است كه موجب محبوبيت اين متريال در بازار شده است.

نوشته شده توسط FAEZEH | ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۱:۴۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |